چرا امام زمان غایب است؟

غیبت امام زمان (عج)از اموری است که عقل بشر به تنهایی از کشف همه ی اسرار آن ناتوان است و پیوسته مورد سؤال قرار گرفته و فکرها را مشغول نموده است; ولی باید توجّه داشت که بر اساس برخی روایات، علّت و فلسفه ی واقعی غیبت امام مهدی(علیه السلام)سرّی از اسرار الهی است که حکمت آن بر بندگان پوشیده است و جز خدا و امامان معصوم(علیهم السلام)کسی از آن اطلاع کافی و کامل ندارد و تنها بعد از ظهور آن حضرت این مطلب روشن خواهد شد; لذا پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می فرماید:

یا جابر! انّ هذا الأمر امرٌ من أمر الله و سرّ من سرّ الله، مطوّی عن عباده فایّاک والشّک فی أمر الله فهو کفر[1]; ای جابر! (غیبت امام زمان) سرّی از اسرار الهی می باشد که بر بندگان پوشیده است. مبادا در امر خدا شک کنی، چرا که تردید در امر خدا کفر است. عبدالله بن فضل هاشمی روایت کرده است: از امام صادق(علیه السلام) شنیدم که می فرمود: همانا برای «صاحب الامر» غیبتی تخلف ناپذیر است، به طوری که اهل باطل در آن تردید می کنند. عرض کردم: یابن رسول الله! چرا غیبت می کند؟ فرمود: به علتی که به ما اجازه نداده اند آشکار سازیم.
عرض کردم: چه حکمتی در غیبت اوست؟

امتحان و آزمایش

امتجان یکی از حکمتهای غیبت امام زمان علیه السلام است که از سنت های الهی است خداوند بندگانش را با آزمایش های مختلفی امتحان می کند ، از این رو کسانیکه به خدا و پیام آورش و هر آنچه آن حضرت در مورد امام زمان علیه السلام آورده است ایمان بیاورند دیگر طولانی شدن غیبت آن حضرت از ایمان خالص و و تزلزل ناپذیری منتظران نمی کاهد.
خداوند در قرآن کریم می فرماید: أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لا یُفْتَنُونَ - وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ
آیا مردم خیال می کنند که همین که گفتند ایمان آوردیم رها شده و دیگر امتحان نمی شوند، کسانی را که قبل از آنها بودند، آزمایش کردیم تا خداوند راستگویان و دروغ گویان را مشخص کند.
سوره عنکبوت آیات ۲ و ۳

شناسایی مومنان

یکی دیگر از راز های غیبت امتحان کردن مردم در مشکلات و سختی های زندگی است تا ظرفیت و تحمل هر کسی آشکارر شود تا چه حد در دین و مذهب خود استقامت دارندتا به این شکل خوب و بد تمییز پیدا کنند با امتحان خوب از بد ، مومن از کافر ، منافق از مسلمان و عادل از فاسق جدا ، و ایمان مومنین، و حجت الهی بر خلق تمام شود.
همراهی نکردن مردم

وقتی مردم ارزش امام و پیغمبران شان را ندانند و دستورهای آنان را انجام ندهند و مخالف گفتار آنها عمل کنند خداوند متعال حق دارد آنها را از مردم بگیرد تا در روزگار پنهان بودن و غائب بودن شان قدر آنها را بدانند و ارزش آنها را بفهمند و برای آشکار شدن امام شان تلاش کنند .
مانند ماهی، تا وقتی که توی آب است ارزش آن را نمی داند ولی وقتی از آب بیرون می افتد تازه می فهمد که چه نعمتی را از دست داده است و برای رسیدن به آن تلاش می کند.
امام محمد باقر علیه السلام فرمودند : وقتی خداوند همراهی و همنشینی ما را برای گروهی خوش ندارد ، ما را از میان آنها بر گیرد. 1


1 - علل الشرايع ج1 ص244


 

نوشته شده توسط کبوترحرم-منتظرظهور در پنجشنبه 27 بهمن1390 ساعت 22:23 موضوع دلنوشته | لینک ثابت